JOB: INGINER IT

Locatia jobului: in cadrul companiei Walter Tosto WTB situata in Bucuresti pe Soseaua Berceni, Nr.104.

Descrierea postului:

Jobul de inginer IT implica dezvoltarea si implementarea sistemelor informatice si a tehnologiilor asociate, pentru a raspunde nevoilor companiei precum si  administrarea retelelor si a infrastructurii IT.

Studii si cerinte necesare:

  • Experienta in domeniu de minim 5 ani;
  • Studii superioare absolvite, in domeniu tehnic sau IT;
  • Experienta in networking (Switching, Routing, Network Segmentation, Firewall, VLAN si protocoalele de comunicatii intre retele);
  • Cunostinte legate de circuite, procesoare, cipuri, echipamente electronice, hardware si software;
  • Limba engleza
  • Limba italiana reprezinta un avantaj

Competente personale:

  • Seriozitate si responsabilitate;
  • Capacitatea de a invata;
  • Abilitati excelente de gestionare a timpului si rezolvarea problemelor;
  • Capacitatea de a lucra eficient atat individual, cat si in echipa;
  • Aptitudini tehnice;
  • Adaptabilitate si atitudine pozitiva.

Atributii:

– Intretine si administreaza computerele, serverele, hipervizoarele, firewallul, antivirusul, switch-ul, imprimantele si toate retelele companiei;

– Monitorizeaza functionarea sistemelor IT, tine evidenta starii tehnice a fiecarei piese de echipament și a modului de rezolvare a defectiunilor;

– Creeaza si gestioneaza conturi de utilizator in retea si pe serverele de comunicatii;

– Instaleaza si intretine computere in retea;

– Asigura securitatea retelei si previne/rezolva situatiile de virusi informatici in retea;

– In cazul unei defectiuni in retea, intervine prompt in localizarea, izolarea si remedierea problemei;

– Instaleaza dispozitive periferice specifice: scanere, inscriptoare CD, imprimante etc.

– Efectueaza activitati de intretinere a echipamentelor in cadrul retelei;

– Elaboreaza specificatiile tehnice necesare achizitionarii de calculatoare si periferice si cabluri de retea;

– Responsabil de functionarea optima, hardware si software, a tuturor calculatoarelor si retelelor;

– Planifica si organizeaza actiuni de intretinere preventiva si curenta;

– Asigura instalarea si testarea noilor echipamente si configuratii, precum si intretinerea periodica si depanarea;

– Gestioneaza accesul utilizatorilor la sistem si monitorizeaza incarcarea sistemului in scopuri de crestere eficienta operationala si ușurinta in utilizare;

– Elaboreaza si experimenteaza noi metode si tehnici, care conduc la un management optim al

resurselor hardware si imbunatatirea activitatii de service;

– Gestioneaza documentatia tehnica destinate salvarii si restaurarii sistemului de operare;

-Asigura actualizarea sistemului de operare si a programelor instalate;

– Realizeaza backup-uri si implementeaza masurile necesare de recuperare a datelor;

– Asigura securitatea si integritatea datelor;

– Analizeaza incidentele produse in sistem si le remediaza;

– Identifica anomalii manifestate in funcționarea echipamentelor si sistemelor de operare si

dezvolta solutii pentru eliminarea lor;

– Ofera asistenta tehnica si consiliere utilizatorilor cu privire la modul de utilizare a sistemelor de calcul;

– Gestionarea sistemului de supraveghere video;

– Ofera serviciu de asistenta pentru utilizatori pentru toate problemele de software și hardware;

– Managementul serverului și gateway-ului de securitate Libraesva;

– Helpdesk pentru software-uri ERP si CRM;

– Serviciu de asistenta si gestionarea Google Workspace;

– Managementul VPN-urilor cu birouri la distanta;

– Intocmirea cererilor de achizitie pentru achizitionarea de echipamente informatice;

– Raport saptamanal asupra activitatilor desfasurate;

– Colaborarea cu echipele exerne pentru implementarea proiectelor IT.

Program de lucru:

  • De luni pana joi de la 08:30 la 17:30 cu pauza de masa de la 13:30 la 14:00, iar vineri de la 08:30 la 15:00 cu pauza de masa de la 13:30 la 14:00.

Beneficii:

  • Pachet salarial bazat pe grila de salarizare, cu crestere automata in functie de vechimea in munca din cadrul companiei;
  • Majorare anuala salariala cu 4%;
  • Prima de Craciun echivalenta unui salariu;
  • Masa de pranz oferita.